protitankový kanón
Bofors

vz.36 L/45 cal.37mm

Papírový model 1:16 

_________________________________________________________________________________

     Tento malý protitankový kanon bude představen na soutěži papírových modelů v České Lípě.  Bofors je již druhým kanonem z dílny KoBo.
     Na kanony jsme se zaměřili hlavně z toho důvodu, že velký a pořádně propracovaný model, jako je například Marder, se dá udělat jednou, maximálně dvakrát do roka. A v mezičasech mezi velkými modely stavíme tyto "malé" věci.

     Protitankový kanon Bofors pochází ze Švédska, které bylo ve 30. letech 20. století zemí s velmi rozvinutou zbrojní výrobou. Zvláště firma Bofors se svými kanóny dosahovala velmi dobrých výsledků, takže jejich zbraně byly rozšířeny do výzbrojí mnoha zemí světa. Poznatky získané během bojů 1. světové války ukázaly novou hrozbu pro pěší jednotky - tanky. Proto byla zkonstruována zbraň umožňující vedení boje s tímto novým prostředkem vedení války, a to kanón L/45 Bofors.
     Kanón L/45 se při provedených zkouškách ukázal natolik úspěšný, že Polsko pociťující bezprostřední ohrožení z německé strany koupilo a zavedlo licenční výrobu tohoto kanónu. Jak důležité bylo toto rozhodnutí se ukázalo již v roce 1939, kdy Německo vtrhlo na území Polska a zahájilo tak nejkrvavější konflikt v novodobých dějinách lidstva.
     Německé pancéřové jednotky vyzbrojené především tanky Pz. Kpfw. I. II. byly nemile překvapeny účinností kanónu Bofors, který bez větších problémů probíjel pancíře německých strojů. Právě výsledky těchto prvních bojových střetů donutily německé velení urychleně řešit zavedení nových typů tanků v návaznosti na své dobyvačné plány.

Základní takticko - technická data:

bojová hmotnost............................380 kg

dostřel.........................................7 100 m

rychlost střelby.........................10 ran/min

počáteční rychlost střely...............800 m/s.

     Vystřihovánka obsahuje cca 150 dílů a bude vytištěna  v Polské kamufláži. Vystřihovánka kanonu Bofors se řadí spíše do rodiny malých modelů. Při soutěžích by měl být zařazen do kategorie kolová technika.
                                                                                          Ing. Libor KOVÁŘ               

A zde jsou obrázky finální verze modelu v měřítku 1:16, kterou postavil Roman Vlach.